Aktuality


Novější 1 3

Shrnutí 2020

Ženy v roce 2020

Rok 2020 byl prapodivný i pro Ženy v akci. I když to ze začátku vůbec tak nevypadalo. Proto i na prahu tohoto roku se ohlížíme zpět, abychom zhodnotily naši činnost.

Začali jsme hodně zvesela a to díky pozvání našich bratrů hasičů na výroční valnou hromadu sboru dne 4.1. Je pravdou, že za ta léta už tam patříme a cítíme se jako rodné sestry. A co si budeme povídat, pomůžeme trošku i s cateringem, i když víme, že to chlapi bravurně zvládnou i bez nás.

Maškarní ples 18.1. potěšil opravdu všechny. Žádné shánění složitých a originálních masek, někteří se od rána ani nemuseli převléct z pyžama. Pyžamový bál s fotokoutkem a bezchybným kiosem byl bezkonkurenční, někteří účastníci dokonce kvitovali, že mohli ihned po příchodu domů zalehnout a nestresovat se převlékáním. Některé spací úbory byly zvláště nápadité, chlapi v nočních košilích třeba Václav se žirafou nabízející občerstvení, rodinka Mickey Mousů nebo tety s natáčkami, to nemělo chybu. Užili si malí i velcí a fotokoutek s postelí byl náležitě využit. Naštěstí nám nikdo neusnul i to je známka kvality.

1.únor se nesl ve znamení oblíbených kelečských šibřinek s nám dobře známou kapelou Takzatrup. Tuto akci sice nenavštěvujeme všechny, ale třeba přijde doba, kdy ano. A veselo je tu pořádně, už jen pohled na nápadité masky, které jsou někdy těžko uvěřitelné to je samo o sobě legrace, na parketě potkáte od důmyslného střihorukého Edvarda, přes bandu Šmoulů, také želvy Ninja, vánoční stromeček a v neposlední řadě splachovací záchod. Bránice dostávají zabrat už u dveří, k tomu dobrá hudba, co víc si přát. Užili jsme si nad míru.

Hned 8.února naše delegace svou přítomností obohatila farní ples v Kelči. Tento ples navštěvujeme každoročně, v hojném počtu a hlavně rády. Utužujeme vztahy s farností, ale také máme důvod obléct gala. Přece jen ty plesové šaty nenosíme tak často jako tepláky. Rády zajdeme na kus řeči a trochu dobrého moku s panem farářem a parket nám také není cizí. I zde platí heslo, že kde je Zámršťák, tam je veselo.

Užily jsme si i divadelní představení souboru Ventyl z Drahotuš, které proměnilo pódim našeho kulturního domu na prkna, která znamenají svět 23.2. To, že jsme milovnice kultury je o nás známo a žádné divadlo v Zámrskách si nenecháme ujít. I tentokrát nás pobavilo téma Nový začátek, pubertální dcera, uzkoprsá matka a jeden bezdomovec. Zdánlivě nemožná kombinace, přesto spousta legrace. Někteří jsme se opravdu poznali, hlavně své dcery, toho bezdomovce pravda doma nemíváme. Nutno říci, že si herci velmi pochvalovali nové zázemí kulturního domu, konečně nic nehučelo, nebyla tam zima a nové jeviště jim sedlo do bot. O občerstvení a péči nemluvě. To prostě potěší.

Konec února však měl velmi smutnou tečku a to s odchodem naší skalní fanynky paní Hašové. Moc nás to všechny zasáhlo a vlastně poprvé za naši existenci jsme se loučily s naší čestnou členkou, kterou paní Hašová bez pochyb byla. Byly jsme její děvčátka a na její rumové kuličky a pekařské výtvory, každý úsměv a pochvalu nikdy nezapomeneme. I my jsme ji na její poslední cestě vyprovodily, ne s takovou parádou jak to umí myslivci nebo hasiči, ale i přítomnost a myšlenka udělá svoje. Tímto paní Hašové ještě jednou děkujeme za vše, čím nám byla. Takový je život.

Březen však velmi ovlivnila epidemie koronaviru, to čeho jsme se všichni obávali se přiblížilo na tolik, že byl omezen veškerý život, nejen náš, ale celé republiky. Dlouho plánovaná návštěva sklípku s hasiči byla den před odjezdem zrušena a odložena na neurčito. Nikdo nevěděl, co nás čeká. A také před námi stála velká výzva jménem roušky. Jejich zoufalý nedostatek a snaha ochránit aspoň tu naši vísku dala dohromady naše šikovné švadlenky, které neúnavně šily a šily, po práci, v noci, po večerech. A tak se nám podařilo zásobit celou obec dvěma kusy roušek. Leni, Iri, Peti, Heli, Marci, Alenko a všechny ostatní švadlenky srdečně díky. Dobrá věc se podařila a my jsme, alespoň pro tuto vlnu epidemie Zámrsky ochránily.

Tak klidné Velikonoce nikdo z nás nezažil a jen díky našim partnerům, dědečkům či synům jsme ani jedna neuschnuly. I o klapotání jsme málem přišli. Naštěstí chytré hlavy vymyslely, že na svých zahradách přece můžeme klapotat o sto šest, tak děti tento zvyk každé zvlášť u svých domovů udržely. A bylo moc krásné slyšet i v brzkých ranních hodinách klapotky ze všech stran Zámrsk.

Dlouho se nic nedělo, až se nám začalo stýskat, přece jen jsme zvyklé na úzký kontakt, už aby bylo léto a ta hrůza skončila.

Podařilo se, vše se na chvíli v dobré obrátilo a my si mohli trochu s příchodem léta vydechnout. A že byl po kultuře a zábavě veliký hlad. S radostí jsme navštívili sousední Skaličku, která ten čas ničeho rozčeřila venkovní zábavou s kapelou Takzatrup. Účast byla hojná, a tak vytížený autobus z Kelče pamatují už jen naši senioři. I cesta zpět byla velmi zábavná. Silnější ochraňovali slabší kusy, a jak bývalo vždy dobrým zvykem ti co šli společně tam museli i zpátky. Někomu to šlo lépe a někomu hůře, přesto všichni zdárně posilněni zážitky došli do svých domovů.

Jak se v Zámrskách nic pořádně nedělo, podařil se nám majstr štych a to zvládat 3 akce najednou. 1. srpna jsme se tedy zapotily opravdu všechny a nejen díky počasí. Své životní jubileum oslavila naše čestná členka Maruška Oravová, a co by to měla za narozeniny, kdybychom jí nepomohly a kdyby přišla o pověstnou scénku. Domů už odcházela jako korunovaná melounová královna toho druhu první. Život si ale nevybírá a tak uprostřed dědiny probíhalo smuteční rozloučení s paní Hašovou naší nejstarší obyvatelkou a na hřišti a kolem něj se hemžily děti na medové stezce. V Zámrskách to tedy hučelo jako v úle na všech koncích. Takovou všehochuť jsme tady ještě neměli. Ale i to jsme bravurně díky perfektní koordinaci a spolupráci zvládly na výbornou.

Léto je ve znamení letního kina, to máme velmi rády a po zrušení kelečského promítání kvůli počasí neváhaly jsme ani chvilku a vyrazily s protějšky do Hustopeč na 3Bobule. Česká komedie zámecké prostředí a legrace, večer jak má být a v Hustopečích zdaleka neskončil.

Dne 29.srpna se z Žen stala banda zajíčků, která svým tanečkem potěšila našeho myslivečka Pavla Vinklárka u příležitosti jeho kulatin. Troufáme si říct, že takový úlovek ještě neměl a ani mít nebude. Jsme hold holky všestranné.

Než jsme se nadály, prázdniny tohoto divného roku byly fuč a nás čekalo rozloučení s nimi. Tentokrát velmi netradičně a konečně jsme si to užili i my dospělí. 4.září večer všechny přítomné hlavy na hřišti upíraly zraky na oblohu a s odborným výkladem pracovníků hvězdárny z Valašského Meziříčí jsme pronikali do tajů vesmíru. Počasí vcelku přálo a všechny nás to bavilo, akce se protáhla až do pozdních nočních hodin.

Hned 5.9. jsme si nenechali ujít poslední letní zábavu pod širým nebem a to tentokrát v Něměticích. Bylo krásně, i když lilo jako z konve a ten pohled na do niti promočenou mládež zpívající lidové písně byl k nezaplacení, i to pivo se dá odnést pod deštníkem. Tak nás to počasí vůbec nerozhodilo. Bůh ví kdy, se tak potkáme zase.

A protože jsme se letos tak málo viděli, založili jsme téměř turistický spolek. Hrdě se naše výprava shromáždila u kaple, kde taky jinde, zdokumentovali jsme přítomné, jak vypadali před výstupem na horu. Zámrsky si daly za cíl 12.9. pokořit Lysou horu. Cesta byla veselá, rychlá a náročná, ale Zámršťák se nevzdává, a tak jsme tento vrchol pokořili všichni. To bylo radosti i cestou domů. Tak snad těch vrcholů pokoříme ještě více.

Nutno říci, že co se týče sportu nezahálíme, i nadále funguje náš volejbalový tým, který dokonce absolvoval jeden přespolní zápas. Nevedli si vůbec špatně a my se všichni těšíme na jejich další výkony. My co nehrajeme jim hrozně moc fandíme. Tak jen tak dál.

Jojo, říjen a zase ty volby 2. a 3.10. a 16. a 17.10. naše zdravé jádro kontrolovalo zdárný průběh voleb v naší obci. Neděláme to poprvé tudíž ani letos nás nic nepřekvapilo a vše proběhlo v pořádku. Jen s těmi rouškami, rukavicemi a litry desinfekce to bylo takové jiné. Více jak volební zákon na voliče číhaly hygienické pokyny ve všech koutech. No co naplat, nedá se nic dělat bezpečnost především.

Povedlo se také improvizovaně uspořádat 10.10. drakiádu, kde bylo více dospělých jak dětí, ale to nevadí, kdo si hraje nezlobí.

Co čert nechtěl zase řádí korona asi nabrala druhý dech a s ním přišlo další omezování. Oblíbený lampioňák být nemohl, tak se díky Aničce a Markétce možná naší budoucí generaci Žen, změnil v lampiónovou stezku s úkoly. Teta Lenka tomu dala formu a řád a stezka byla na světě. Nutno říci, že byla parádní a prošli si ji malí i velcí několikrát. Dokonce jsme inspirovali i okolní vesnice a prošly jí i děti z okolí. Možná by nebylo od věci příště udělat i slivovicovou stezku pro dospělé.

I strom jsme rozsvítili netradičně individuálně, i to vymyslely naše moudré hlavy. Hrající koledy papírové baňky na přání a stromek byl nazdobený jedna dvě. I takové rozsvěcení mělo své kouzlo.
Chybička se sice vloudila v podobě nesvítícího stromku, což první příchozí zachránili a zapojili světla do elektřiny a mohli si tak rozsvícení odpočítat. No nebývalá romantika.

Vánoce na krku, adventní koncert byl zrušen, ale o koledy o ty jsme se nenechali připravit. 9.12. spolu s rozhlasem zazněly koledy také individuálně, zpívalo se co nám síly stačily. Svařák měl, kdo si ho navařil a u Vozáků i několikrát došel. Což jsme si my u pouštění rozhlasu nemohli dovolit. Ale zaplať Pán Bůh aspoň za to.

Silvestr jsme povětšinou trávili doma se svými blízkými ani fotbálek a poslední grilovačka na hřišti se nesměla konat. Ale co, hlavně zdraví.

Není toho pravda málo, i když nám vše zakázali. Až se samy divíme, kolik jsme toho stihly. Děkujeme všem Ženám za ochotu, píli a pracovitost i v tomto nelehkém roce. Děkujeme všem účastníkům a přátelům našeho spolku za podporu a každou pochvalu, moc si toho vážíme. Děkujeme našim hasičům za výbornou spolupráci a věříme, že to tak bude i nadále. Děkujeme našim rodinám za toleranci a podporu bez vás a vaší podpory bychom nemohli dělat nic z toho, co děláme.

A co na závěr. Popřejme si hlavně hodně zdraví, to je to nejcennější, hodně elánu a sil a doufejme, že v tomto roce se budeme potkávat více a jen při samých příjemných událostech.

 


Helča a ZdenčaShrnutí 2019

Ženy v roce 2019
Rok se s rokem sešel a přišlo na řadu naše tradiční bilancování. Byť to ze začátku roku vypadalo, že si užíváme zasloužené volno, protože jsme byli bez kulturního domu, a bez prostor na vyřádění to jak jistě uznáte nejde. Takže i my jsme netrpělivě pozorovaly jak se budova nejprve zevnitř a na závěr i zvenku mění k lepšímu. Díky této opravě nás v tomto roce minul maškarní ples, ale na druhou stranu vybyl čas na nějakou tu kulturu. Přece jen si myslíme, že bylo to volno zasloužené.
Leden přeběhl jako splašený kůň a únor byl ve znamení plesání. Farní ples navštěvujeme rády a v hojném počtu. Zábava je to distingovaná, máme důvod obnovit šatník, případně botník a oprášit taneční kroky. Takže jsme 9.2.2019 poctily svou přítomností kelečský kulturák. V rámci odpočinku po plese hned druhý den část z nás shlédla v olomouckém kině českou komedii Ženy v běhu. Ženy jely na Ženy. Pro změnu jsme namohly bránice.
Rády se také učíme něčemu novému a přišel čas na pletení z pedigu. Irča, Alča a Peťa Trlifaj absolvovali odborné školení, aby nám své nově nabyté zkušenosti předali 23.března na obecním úřadě v rámci jarních dílniček. A tak naše domovy na Velikonoce krášlily vlatnoručně vyrobené košíky, hnízdečka, kytičky i motýlci. Pro velký úspěch jsme se sešly ještě jednou 6.dubna. Mezitím některé Ženy načerpaly nové zkušenosti a nápady na Veletrhu kreativ v Ostravě 30. a 31.3.
I Velikonoce se nesly v klidném a veselém duchu. Je pěknoým zvykem, že nás téměř všechny navštíví a patřičně vyšlehají naši hasiči. Přibrali k sobě už i posily z řad svých synů, takže tradice jen tak nevymře. Myslím si, že je to tak trošku i kalkul, protože nás potřebují mít zdravé a plné elánu.
Čarodějnice nás letos minuly, tudíž máme plné počty. Větru, dešti ještě hold neumíme poručit.
I volby patří do našeho repertoáru, tentokrát na své zvolení čekali kandidáti do Evropského parlamentu 24. a 25.května.
Hurá a je tu červen a s ním dokončení kulturního domu. Co naplat, čekal na nás generální úklid. Co bylo odvezeno, muselo zpět. Za pomoci hasičů a přátel obce jsme nastoupily 1.6. a našemi zbraněmi byly smetáky, hadry a kbelíky. S chutí do toho, půl je hotovo. A že u toho bylo veselo ani občerstvení nám nechybělo. Na konci naši mise byl naleštěný kulturák, prostě celý nový.
Ale to nebylo vše. Co se to děje, celé Zámrsky vzhůru nohama, celý červen to tu hučelo jak v úle všemožnými připravami. Peklo se, uklízelo, zdobilo, vařilo, chystalo. A co že se to dělo? Nic zvláštního jen se nám ženil Šmuky. Obecní svajba jak řemen. Samozřejmě jsme nechyběly, o tolika ,,družičkách" se mu ani nesnilo.
Léto, slunce, voda...prázdniny jsou tu. Bez dětského dne to tu nejde, a ten vypukl 6.7. Pod vlajkou s pěti kruhy začala olympiáda, jak jinak než po zámrsku. To jsme se vyřádili všichni a perníkové medaile byly zaslouženou odměnou. A jelikož jsme skalní fanynky našeho fotbalu, jen je pro nás těžké určit komu fandit. Hrají naši synové i manželé. Tak fandíme oběma, ale neříkáme to nahlas.
Hned 20.7. dostaly prostor Lenča, Irča a Peťka, aby zabavily děti při turnaji 4 obcí. A tak vznikly krásné trička, polštáře, tašky různých barev a vzorů, které bylo vidět až do podzimu jako krásný a originální módní kousek.
V srpnu ožila kaplička již tradiční mší, ve které také tak trošku máme prsty. A jsme za to rády.
I s loučením s prázdninami byl malý problém, jak jinak než počasí. Ale ani to nás nerozhází a myslím, že pohádková stezka umocněná nevlídným a mlhavým počasím byla možná ještě lepší než za tepla. Vždyť vodník přece u rybníka nesedí jen v pěkném slunečném počasí a babka bylinkářka také sbírá bylinky s ranní rosou. Bavili se malí i velcí a špekáček z nové trouby, taky nebyl k zahození.
Svatováclavská pouť to je zářijová akce všech spolků, přímo se vybízelo využít opravené prostory kulturního domu. Slavnostní mše vyjímečně proběhla odpoledne, aby nám nic nebránilo hned po ní navštívit kulturák. Oblíbený bar u prasklé hadice přesídlil do hospody a zámrská kavárna pro změnu do kuchyně. K tanci a poslechu nám zahrála kelečská dechová hudba a každý se mohl dle libosti projít celým zrekonstruovaným prostorem. No, protáhlo se nám to netradičně, až do brzkých ranních hodin.
Nejedno srdce se zachvělo, bezpočet slz bylo prolito, když nám odešel Mistr Karel Gott. A my měly koupené lístky na muzikál s jeho písničkami - Čas růží. To se prostě nedá vymyslet. A tak jely 5.10. Ženy do Prahy, jak jinak než vlakem a s patřičným servisem. I my jsme se připojily k davům u Bertramky, zapálily svíčku a položily květinu. Muzikál byl krásný, i slzička umocněná chvílí nám ukápla. Výjezdní zasedání jak má být.
K říjnu patří lampiónový průvod. Ten náš vyšel 27.10., uctili jsme památku padlých u pomníku, zazpívali si hymnu i se slovenskou částí a ubírali se ke kulturáku na pohádku, teplý čaj a něco na zub.
V listopadu v předvečer dušiček námi ožila knihovna, další z prostor, které můžeme využívat. Přeměnily jsme ji na improvizovanou šicí dílnu. Peťka, Lenka a Irča nás zasvětily do tajů šití. Vznikly čepice a hlavně odličovací tampony či pytlíky na ovoce. I my jdeme s dobou a jsme eko.
Toto uteklo, máme tady nabitý konec roku. Rozsvěcení vánočního stromu to je znamení, že jsou Vánoce za dveřmi. Opět nám kousek povyrostl a rozsvítil se na růžovo, příjemná změna. Takový malý nácvik na koledy, alespoň co se vaření svařáku týče, díky bohu ještě to umíme z loňska, byl výborný. Vánoční dílničky 1.12. měla pod palcem Lenka, vyrobili jsme si papírové přáníčka, krabičky, rámečky na fotografie. Kdo chtěl, měl k dispozici chvojí a kuchyní nám zavoněly perníčky, které si děti mohly upéct. Jen se po nich zaprášilo. A už byl čas koled. Tradiční Česko zpívá koledy 11.12. Namasírovali jsme hlasivky, opláchli je slivovicí a svařákem a hurá na to. To nám to ladilo, jedna báseň.
Rády se účastníme myslivecké poslední leče, kde některé z nás opět kmitají v kuchyni. Mezispolková výpomoc. Vánoční svátky po náročných přípravách uběhnou hrozně rychle a máme tady konec roku. A protože, Zámrsky poslední dobou žijí pin pongem rozhodli se naši chlapi uspořádat turnaj. Naše zástupkyně Marcela si vedla výborně a obsadila medailové pozice. Tady se sluší dodat, že máme úspěchy i na poli sportovním, v létě nám vznikla skupinka volejbalistů a volejbalistek, která když počasí přálo brázdila a pilovala své výkony na našem víceúčelovém hřišti. I my žijeme sportem.
Poslední den v roce trávíme rády v dobré společnosti, jak jinak než té zámrské. Neodmyslitelný silvestrovský fotbálek a poslední grilovaní na hřišti to musí být. Ať sněží, prší, mrzne, chlapi hrají o stošest. Máme příležitost popřát si do nového roku, ale protože letos bylo kde být, ožil naposledy i kulturák. Jídlo, pití, zábava, ohňostroj nejen pro děti to byl Silvestr v Zámrskách.
I když se nám zdálo, že jsme letos skoro nic nedělaly na závěr je vidět, že toho zrovna málo nebylo a občas jsme se pěkně zapotily.
Máme před sebou nový a nepopsaný list roku 2020. Tak snad bude plodný.
Chtěly bychom vám našim příznivcům poděkovat za podporu našich akcí, účast, pochvalu i dobré slovo. Děkujeme našim rodinným příslušníkům, že to s námi vydrží. A milé Ženy, vám patří dík za vervu, píli, nápady a obětavost. Bez toho všeho by ta naše kára nemohla jet dál.
Zdeňka Hašová a Helena VozákováShrnutí 2018

Ženy v akci a rok 2018
Každý na začátku nového roku bilancuje. Jaký byl ten rok předešlý, co nám dal, co se nám povedlo a co ne? Tak i my se tímto článkem za naší loňskou činností ohlédneme, a že je za čím.
Prvním počinem roku byly samozřejmě volby prezidenta republiky ve dnech 12. – 13.1. Kromě toho navštěvujeme výroční valnou hromadu našich bratrů hasičů, kde jsme pravidelně zvány.
Trochu oddychu a pobavení nás čekalo na farním plese v Kelči dne 20.1., kde zabíráme čím dál více stolů. Kromě tance a zábavy samozřejmě utužujeme vztahy s farností a panem farářem, což dokládá vyslyšené pozvání na skleničku od všech zúčastněných Žen. Nevíme, jestli se nás otec Jan trošku nebál. Ale bylo to moc fajn a všichni jsme si to užili až do ranních hodin.
I druhé kolo volby prezidenta republiky proběhlo s naší účastí bez problému 26. – 27.1.
A přichází naše doména, maškarní bál. Tentokráte na téma Jedeme na dovolenou. Ač nám chlapi moc nevěřili, přesto jsme formou her za odpoledne procestovali celý svět. Bylo to náročné pro všechny, ale nám se podařilo přeměnit scénu s takovou rychlostí, že to ani v Národním divadle tak rychle neumí. Z maškaráku se nám stala oslava 45. narozenin Vaška Vozáka a tam jsme nemohly chybět. Dokonce jsme při té příležitosti oslavili i 39. výročí svatby s Oravovými. No večer, jak má být.
Dobročinnosti není nikdy dost, proto jsme se rozhodly pro háčkování chobotniček určených nedonošeným miminkům. Sešly jsme se 4.3 v Naší hospůdce u Alenky a háčkovaly o sto šest. Vzniklo 25 pestrobarevných chobotniček připravených pro nedonošeňátka, které jsme poslaly do Fakultní nemocnice Ostrava.
A abychom pořád neseděly doma, vyjíždíme 11.3 do světa nejen za kulturou. Zlákal nás kreativní veletrh v Olomouci. Spousta rukodělných výrobků, vlny, korálků, technik a káva, zákusky. Co víc si přát.
Oslav není nikdy dost a obzvlášť těch kulatých. Naše Janča Vinklárková nejen s námi oslavila své kulaté narozeniny a jak je v Zámrskách dobrým zvykem byla to velká show. Narozeniny bez pověstné scénky nejsou narozeniny. Takže se kulturák 17.3. otřásal v základech.
Kde se vzaly, tu se vzaly už jsou tu Velikonoce. Hezkou tradicí se stala návštěva výstav v Horním Újezdě a ve Všechovicích, kde obdivujeme výtvory nejen místních žen a snažíme se podpořit naše spolubojovnice v akci. Tudíž ani letos jsme 25.3. nechyběly.
30.4. ožilo výletiště u Luže. Po okrskovém kole soutěže v požárním sportu přišla řada na naše milé čarodějnice. Ve vší parádě jsme nastoupily, jedna hezčí než druhá. Jak říkají chlapi, konečně ukazujeme své pravé já. Všechny jsme přežily až na chudáka Kanimůru, ta opět shořela.
25.5. otevřela své brány oblíbená Zámrská kavárna, a to u příležitosti Noci kostelů. Ani tam nechybíme. Účast sice nebyla valná, ale přesto jsme si to užily.
Výjimečně jsme se na naši tradiční úklidovou seanci v kapli sv. Václava sešly již v červnu. Kaple po našem náletu zářila čistotou a voněla téměř novotou. Vše bylo připraveno na nadcházející hasičské oslavy. Byť to byly oslavy našeho SDH, ale vlastně tak trochu i naše. Jsme s nimi neodmyslitelně spjaty, některé manželstvím, jiné členstvím a zbytek přátelstvím. Takže bylo jasné, že nastoupíme v plné polní. 120 let není jen tak, zapotili jsme se opravdu všichni.
A už máme červenec, prázdniny začaly a s nimi i tradiční akce. 14.7. turnaj 4 obcí, kde se zapojujeme hlavně jako fanynky a dopingový tým v boudě. Samozřejmě ve vší počestnosti a v souladu se zákonem fair play.
Ach ty oslavy! No, co naplat slavíme rády, když je co. Náš obecní řezník Jirka Šulák nám dovršil krásných 50 let a my je oslavily s ním. Věřte nevěřte na jeho počest zarodil první a poslední klobáskovík v naší obci. Sláva to byla veliká.
28.7. přišel na řadu zápas Ženatí versus Svobodní. Tady to máme trošku těžší, někdy nevíme, komu fandit. Některým z nás nastoupili manželé i synové proti sobě. A abychom to nemusely úplně tak prožívat, radši jsme zabavily děti a to pískováním. Ukázalo se, že to byla dobrá volba nejen pro děti, i my jsme se pěkně vyřádily. A jelikož umíme v mžiku měnit scény večer se proměnil v oslavu 40. narozenin Peťky a Michala Perutkových. Na obávanou scénku taky došlo.
Již po druhé proběhla dne 17.8. u naší kapličky venkovní mše sv. ve které máme také tak trošku prsty.
8.9. nás trochu potrápilo počasí, stále jsme nevěděly kde a jestli uspořádat ukončení prázdnin. Nakonec se vše v dobré obrátilo a v rámci vyrábění lucerniček na lampioňák jsme se důstojně rozloučili s prázdninami.
Vzhledem k tomu, že velkolepá akce už proběhla v červnu oslavy sv. Václavy se nesly již v komornějším duchu. Přesto všechno 28.9. otevřela své vrata hasičárna, aby se zde usídlila Zámrská kavárna známá dobrotami místních žen a slavných pekařek. V zasedací místnosti obecního úřadu jsme nad fotkami zavzpomínali na červnové oslavy 120 let hasičů. Kdo chtěl mohl si z blízka prohlédnout hasičský prapor zakoupený mimo jiné i ze sbírky zámrských občanů. Obliba této akce roste a každý rok se nás schází víc a víc.
A opět jsou tu volby dne 5. – 6.10., tentokrát do zastupitelstva obce. To musíme zmínit, protože ve volební komisi sedělo rekordně šest Žen v akci.
28.10., 100 let od vzniku samostatného Československa jsme si připomněli i my v Zámrskách, a to lampiónovým průvodem s ohňostrojem. I my jsme hrdě nesly na bundách připnutou trikolóru, někteří měli i vlajky. A tradiční pohádku zpestřil kratičkým film o vzniku ČSR.
Listopadová oddechovka a inspirace na nadcházející vánoční svátky. 10. – 11.11. Kreativ Ostrava, tentokrát na etapy a ve dvou skupinkách. Ale i tak Ostrava stojí vždycky za to a my se rády přiučíme něčemu novému.
Přišel advent a s ním smršť akcí. Začalo to rozsvěcením Vánočního stromu 1.12. a pak už to jelo jak namydlené. 7.12. jsme opět čestnými hosty na hasičské výroční valné hromadě a hned druhý den po hlavě skáčeme do předvánočních dílniček pod taktovkou Anetky Perutkové. Abychom 9.12. volně vpluly do adventního koncertu v kapli a načerpaly energii na zpívaní koled 12.12.
15.12. kolotoč končí a to mysliveckou lečí , která byla poslední akcí před uzavřením kulturního domu. Loučení proběhlo, jak se patří s květinou a slzou v oku. Tímto myslivcům za všechny zúčastněné ženy a dívky děkujeme za milou pozornost v podobě rudé růže.
Překulily se nám vánoční svátky, na pořad dne přišel Silvestr. A s ním i tradiční fotbálek, kdy vyrážíme se svými rodinami na kus řeči, abychom aspoň část posledního dne v roce strávily v nejlepší společnosti. A to té zámrské. Slovo dalo slovo a novinka byla na světě. Novinkou je myšlen ohňostroj pro děti odpálený v 19:00. Moc se to dětem i nám líbilo a asi jsme založili novou tradici.
Uznejte sami loni jsme se pěkně zapotili a to všichni. Byl to perný, ale i úspěšný rok. Co víc si přát, odměnou je nám vždy vaše podpora a účast, proto to všechno děláme. Milé Ženy díky za to, že jste a za každé dobré nové ráno?? I když to vypadá, že kam nemůže ďábel pošle Ženu v akci. Do tohoto roku vám všem přejeme hodně zdraví, štěstí, elánu a spoustu radosti a těšíme se na další setkání s vámi.
Zdeňka Hašová a Helena VozákováShrnutí roku 2017

Ženy v akci a rok 2017
Po perném prosinci nás čekala příjemná změna v podobě pozvání na výroční valnou hromadu sboru dobrovolných hasičů 13. 1. 2017. Té se účastníme velmi rády, poněvadž nic neorganizujeme a jen posloucháme chválu i od okolních sborů. Je to velmi příjemné. Tímto hasičům děkujeme za milé pozvání a příjemně strávený večer.
Dne 21. 1., nás čekal nástup v plné polní, abychom pomohli našim hasičům s tradičním maškarním plesem. Téma kalendář jsme doplnily vlastnoručně vyrobenými tričky s vytrženým listem kalendáře. I přes menší účast dětí kvůli chřipkové epidemii byla akce úspěšná.
Začátek roku samozřejmě patří plesové sezóně. Některé z nás se zúčastnily farního plesu v Kelči. Po dlouhé době jsme provětraly plesové róby a oprášily taneční kroky. Perličkou bylo, že cenu co jsme věnovaly do tomboly, vyhrála Helča zase zpátky.
Jarní dílničky se nesly v duchu, pleteme z proutí. Pod taktovkou Pavly Honešové a pod našima rukama vznikly během tří nedělí proutěné kytičky, košíčky, hnízdečka, koule a na závěr i jehlany. Ověřily jsme si, že umíme plést i bez jehlic či háčků.
Březen byl velmi pilný a kulturní, kromě zmíněných dílniček, část z nás navštívila představení divadla Ventyl jménem Dva nahatí chlapi. Ještě, abychom u tohoto tématu chyběly. Divadla není nikdy dost, a tak jsme si vyjely jako již tradičně do Prahy na muzikál. Tentokrát na Ples upíru, a že to byl zážitek. Můžeme vřele doporučit!
V rámci naší výborné spolupráce s našimi hasiči se stává tradicí pálení čarodějnic spojené s prvním kolem soutěže v požárním sportu, tentokrát 30. 4. I přes chladné počasí vše proběhlo ke spokojenosti všech. Vypít se vše vypilo a o jídle nemluvě.
Pomáhat a chránit, letošní téma dětského dne. I bez účasti Policie ČR jsme to zvládli s bravurou a ku spokojenosti všech dětí. Počasí nám přálo, dětí přišlo taky požehnaně, co dodat další úspěšná akce ve spolupráci s hasiči. I fotbalový zápas Ženatí versus Svobodní se bez nás neobešel, půjčily jsme své muže a některé i syny.
29. 7., byl dnem tradičního turnaje 4 obcí, zúčastnily se týmy Skalička, Těšice, Komárovice a naši borci. Ani zde jsme nechyběly, ať už jako pomocné síly, či dozor u skákacího hradu nebo jen jako fanynky. Jak dospělých, tak i dětí.
Možná, že se nám letos podařilo založit novou tradici, protože naše Zdenča je akční na více frontách, táhneme tu pomyslnou káru s ní. Do ledasčeho nás namočí. Některé z nás totiž v kostele uvidíte jen před poutí, a to uklízet. U příležitosti 150. výročí posvěcení kapličky se u ní po letech konala mše sv. a věříme, že nebyla poslední.
Léto uteklo jako voda a nadešel konec prázdnin. Není sice co slavit, ale i tak mnozí z nás zavítali na hřiště. První termín loučení s prázdninami nevyšel, počasí hold neporučíme. Na podruhé už to vyšlo. Vyráběli jsme trička technikou savování a i přes smutek dětí ze začátku školního roku bylo veselo až do večera.
Nejvíce práce a starostí tradičně máme s Poutí na sv. Václava. Pod vedením naší budoucí čestné členky paní Palové jsme vypulírovaly kapli, provedly návštěvníky. Je to sice k nevíře, ale i v Zámrskách se občas objeví nějací turisti. Byli velmi spokojení, dostali výklad i chlebíčky a myslím, že na nás jen tak nezapomenou. Tolik žen s košťaty se prý jen tak nevidí. Samotná pouť proběhla téměř luxusně, jednak přispělo nádherné počasí, a také věhlas naší Zámrské kavárny, která jíž po několikáté sídlila v hasičárně. Pekařky nám napekly, pivo i slivovice tekla proudem. Malá výstavka u kapličky i galerie na šňůře splnily nad míru naše očekávání. Pohoda jen to hvízdne.
Být? Či nebýt? To otázka. Na pořad dne proto přichází, již několik let očekávaná hodová zábava. Kulturák praskal ve švech, Ervin s kapelou hrál jak o život a Zdeňa s Pepou u vstupného nenechali proběhnout ani myš. Bar byl průběžně doplňován z domácích zdrojů celé obce. Toník se měl ve výčepu co ohánět. No, tak vypité Zámrsky nikdo z nás nepamatuje.
Jako odpočinkovou akci, tzv. za odměnu jsme se zúčastnily tradiční hodové zábavy sousedních Němetic. Konečně jsme v baru stály na té správné straně.
V předvečer státního svátku 28. 10. prošel Zámrskami lampiónový průvod v naší režii, položili jsme věnec k pomníku padlých, zapěli hymnu a nechyběla ani promítaná pohádka pro děti.
Listopad, tak ten byl ve znamení samých kulatin a tudíž i oslav. Naše Zdenička oslavila krásné, teprve 30. narozeniny. A u toho jsme samozřejmě nemohly žádná chybět! Trošičku jsme si z ní udělali prču a korunovali ji královnou všech i pro tu příležitost právě vzniklých Zámrských spolků. Náramně jsme si to s ní užily.
Beseda s důchodci není až tak naše akce, ale i tam přikládáme ruku k dílu zvláště, když naše předsedkyně je také členkou zastupitelstva. Hold, musíme si pomáhat.
Když slaví naše první dáma, to nemůže být jen tak. Kam se hrabe Zemanová, Klausová i Havlová na naši paní Palovou nemá ani Trampová. Kulturák jsme zkrášlily nejen novými záclonami, ale i našimi hereckými výkony. Žádné narozeniny se prostě bez pověstné scénky neobejdou. Udělily jsme s paní místostarostkou historicky první řád vařečky zlaté a zorganizovaly vystoupení na MDŽ. Paní Palovou jsme přijaly za čestnou členku našeho spolku.
Naše Peťa Perutková a potažmo i Irča Vinklárková si na svá bedra vzaly předvánoční dílničky. Rozhodly se nás zase přiučit něčemu novému a zabavit nám děti. Zákusečky, kafíčko, svařáček, a tentokrát i višňovka od holek z Hustopeč nám zpříjemnily tvořivé odpoledne a adventní čas mohl začít. Zúčastnily jsme se také rozsvěcování vánočního stromu a přispěly nějakou tou dobrotou.
Své zástupce máme i při poslední leči, kterou pořádají naši myslivci. Účastníme se moc rády, jen z Marcely se letos stal inventář kulturáku. Pomáhala, kde se dalo a stále. Za to jí moc děkujeme.
Kdo ještě nebyl vánočně naladěn, mohl to napravit svou účastí na adventním koncertu v kapli. Tentokráte nám zazpíval sbor sv. Huberta z Loučky. I zde jsme nechyběly.
Naší srdcovou záležitostí je vámi oblíbené Česko zpívá koledy. Nestojí to moc námahy, ale je to příjemně a vesele strávený čas s vámi.
Dne 29. 12., proběhlo naše první ukončení roku. Navštívily jsme v plném počtu naši nově otevřenou hospůdku a oficiálně přijaly nové členky. Jsou jimi Peťa Štrálová a Alča Trlifajová. Takže je nás už deset. To nepočítám čestnou členku paní Palovou a jediného muže mezi ženami v akci Šmukyho. Nálada byla výborná a veselá, možná i hravá. A do nového roku jsme si daly předsevzetí, že se budeme takto potkávat častěji. Není totiž všechno jen o práci.
Poslední den v roce nemůže chybět tradiční silvestrovský fotbálek a samozřejmě my na něm. Fanoušci a konzumenti jsou také potřeba. A nakonec jak jinak strávit poslední den v roce než v dobré společnosti. Svařák, čaj i nějaká ta klobáska se vždy najde, takže nás neodradí ani nepřízeň počasí. Silvestr v KD se letos nekonal, ale i přes to takový malý improvizovaný a trošku putovní proběhl.
Co na závěr, to byl v kostce náš rok. Když dáváme souhrn dohromady, vždy se zhrozíme, kolik toho za ten rok vlastně bylo. A to je dobře. Někdy nám jde hlava kolem a naši rodinní příslušníci to s námi nemají lehké, ale děláme to rády a s vervou.
Tímto děkujeme všem členkám za práci, čas i píli. Neutuchající dobrou náladu a co dodat. Do nového roku hodně zdraví a elánu. Ženy jen tak dále!
Poděkování patří také všem, co nám v naší práci pomáhají, zvláště našim hasičům, našim rodinným příslušníkům, všem pekařkám, zastupitelstvu a vám všem co navštěvujete naše akce.

 Pleteme z proutí

Datum konání: 5. 3. 2017

Návrat ke košikářství v Zámrskách

V roce 2015 a 2016 proběhl na Odborném učilišti v Kelči projekt „Návrat ke košikářství“. Ten byl zaměřen na přenesení lidové tradice nejen mezi vyučující, ale i mezi žáky. O projekt pletení z vrbového proutí projevila také řada zájemců z řad široké veřejnosti. Ti se do pletení zapojili hlavně v jarním tvoření a velikonočních výstav.

V  letošním předjaří se do pletení z proutí pustily ŽENY V AKCI v Zámrskách. Sešly jsme se v různém počtu po tři nedělní odpoledne v místním kulturním domě a začaly plést. Přišly i děti a těm pletení taky velice dobře šlo. Z připraveného vrbového proutí jsme se prvně pustili do pletení vrbové kytičky. Ti, kteří byli rychlejší si vytvořili i malé základy na košíky. Navedené proutí svázali ve vrchní části a vytvořili klícku …třeba na primulku. Ve druhém pletení jsme se společně pustili do pletení kužele. Tohle už nebylo tak náročné na pracnost, jako předchozí práce, ale výsledky byly také super. Ten kdo chtěl a měl prostor, zkoušel plést pomlázku. Do toho se zapojily hlavně děti. Na třetím pletení jsme vyplétali proutěnou kouli, která může být samostatně nebo i po dozdobení pěkným doplňkem v interiéru i exteriéru. Třešničkou na dortu byla proutěná srdce. Po celou dobu panovala super tvořivá nálada. Děvčata myslela i na chuťové buňky a dobroty, které upekly a ty byly příjemnou tečkou za tvořivým odpolednem. Děkuji, že jsem Vám měla možnost něco málo ze svých získaných zkušeností z projektu předat a spolu s Vámi tvořit. Byli jste všichni moc šikovní a věřím, že Vám vytvořené výrobky budou dělat velkou radost.

022.JPGDílničky

242.JPG

Klubíčko a háček
V sobotu 27.2. jsme se setkaly u klubíčka a háčku už podruhé. Tentokrát jsme měli nejen velké množství naháčkovaných modelů hlavně od Lenky Kubešové a Zdeňky Hašové, ale i hromadu vln přízí háčků a bambulí, které jsme si mohli koupit a zapůjčila nám je Hobby Jana z Valašského Meziřičí, za což moc děkujeme. My jsme pobraly inspiraci, háčkovat bylo z čeho a všechno mohlo začít. Tentokrát jsme se převážně sešly háčkovalenky, které háček už důvěrně znají, některé jsme byli už i minule a ty co nebyly, rychle se zaučily. Zavítaly také mezi nás děvčata z Kelče a opět děvčata z Hustopeč, které jsou pravidelné návštěvnice našich dílniček a moc se jim s námi líbí. Taky si naše dílničky umíme pěkně zpříjemnit něčím dobrým, za což našim „Ženám“ pekařkám děkuji. Velká pochvala patří děvčátkům, které byly moc šikovné, obzvlášť Klárka Vinklárková, která odcházela s půlkou uháčkované kabelky a věřím, že je na své dílko patřičně hrdá. Odpoledne velmi rychle uteklo u příjemného povídání a večer jsme se rozcházely s dobrým pocitem a hlavně elánem své modely co nejdříve dokončit, abychom se v nich mohly vyrazit. No, a protože to byla velmi povedené akce, už se zase těšíme na příští rok.

 Maškarák

Datum konání: 23. 1. 2016

big016.jpg

Miluji fotbal

Ne, nebojte se není to žádné vyznání,ale téma letošního maškarního plesu. S novým rokem k nám přišla plesová sezóna, a protože jediným plesem v Zámrskách je ten maškarní, tak se každým rokem snažíme jej tématicky obměňovat a samozřejmě vylepšovat. Dětí máme jako smetí a stále jich, díky Bohu, přibývá, svědčí o tom i každoroční vysoká návštěvnost.Den ,,D" pro všechny milovníky fotbalu a samozřejmě pro všechny masky, nastal 23.ledna 2016. Kulturním domem se od 14:00 proháněl anděl, černokněžník, tygr, víly, princezny, kovbojové a samozřejmě fotbalisti,masek byla spousta ani je nedokážu všechny popsat. Kiosek byl jako vždy nabitý k prasknutí všemi možnými dobrotami, samozřejmě i těmi tekutými. Slavnostním nástupem a malou rozcvičkou týmu Žen v akci Zámrsky, tentokráte ve slušivých dresech pod vedením Lenky Kubešové, mohl maškarní rej začít.

Nechyběl průvod masek, kde každý mohl předvést svůj kostým, hezky jsme se v kruhu pozdravili, hromadně vyfotili a soutěže mohly směle začít. Na povel nás všechny měla Lenka Kubešová a s mikroportem obcházela všechny děti, trpělivě vysvětlovala pravidla každé soutěže. Teta Helča Vozáková jí statečně sekundovala a často i dělala pokusného králíka. Názorná ukázka je hold názorná ukázka. Z nepřeberného množství soutěží vyzdvihnu stříhání namotaných bombónů na fotbalové brance se zavázanýma očima, přenášení kopačáku na břiše jako raci, slalom s florbalovým míčem na lžíci aj. Jako každoročně nás přijely navštívit Pastelky z Kelče, zatančily nám svou novou sestavu a následně jsme se něco přiučili i my od paní cvičitelky Vlaďky.

Pro některé byl ovšem nelepším zážitkem, když se neočekávaně sál ponořil do tmy, nikdy bych nevěřila jakou radost dětem i dospělým udělají vypadlé pojistky. To se prostě u nás někdy stává, ale strejdové hasiči hned vše napravili a jelo se dál. Čekala nás jak jinak než bohatá tombola. Prodej losů snad nebral konce,ale k samotnému losování jsme se přece jen dostali. Pro množství cen jsme museli losovat na dvakrát,ale myslím si, že to nikomu nevadilo.Na krásné ceny si děti rády počkaly. Vždyť poličku do pokojíčku, pekáč na sníh, rodinnou hru nebo stav na výrobu perličkových náramků či ozdob nedostávají každý den.

Nikomu nevadila vánice ani namrzlé cesty, všichni se dobře bavili, protože kde je legrace, odtud se nikomu nechce jít domů. A tak se stalo, že byl najednou večer. Uteklo to snad ještě rychleji než kdy dřív. Unavené tentokráte neodcházely jen děti, ale i my dospělí. Zorganizovat takovou tlupu dětí je někdy opravdu honě vysilující. Ale to nevadí, protože my všichni to děláme rádi a s láskou.

Veliké poděkování patří paní Lence Kubešové, která vymýšlela a následně taky organizovala veškeré soutěže a dění na sále a dalo jí to moc práce. Leni děkujeme bylo to super.

Děkujeme našim Hasičům, bez nich, jejich pomoci a neodmyslitelného vedení kiosu i moderování Zdeňka Vozáka by maškarní nebyl, tak úspěšný.

Děkujeme paní Boženě Vozákové a paní Blaženě Hašové, že trpělivě prodávaly celé odpoledne vstupné a rozdávaly lístky na občerstvení.

No a na závěr děkuji všem pekařkám za výborné zákusky a vám milé Ženy za vaši píli a pomoc se vším co se dalo.

Zdeňka HašováZámrsky zpívají koledy

Datum konání: 9. 12. 2015

Česko zpívá koledy již potřetí v Zámrskách

Jak se říkává do třetice všeho dobrého i zlého jsme se v Zámrskách sešli, aby se i naše obec opět stala součástí celorepublikové akce Česko zpívá koledy. Udály se u nás jisté změny a troufám si říct, že k lepšímu. Poprvé koledy zazněly u naší kaple svatého Václava ,u nově nasazeného vánočního stromu, a poprvé jsme si krásně zazpívali všichni najednou. Je pravdou, že přišlo o něco méně účastníků ale i tak se povedla nádherná atmosféra, kterou nepokazil ani déšť. V letošním roce jsme vsadili na techniku a za pomocí obyčejného rádia se spojili s brněnskými koledami. Výjimečně nás netrápily problémy s elektronikou jen jsme začali až druhou koledou, v 18:00 u nás totiž zvoní klekání, při němž toho není moc slyšet, takže zazněla až na závěr. Bylo super se přidat k někomu většímu obzvláště pro některé zpěváky, včetně mně už jen ten potlesk za každou koledou zahřál u srdce a povzbudil k lepším výkonům. Nakonec vlastně Zámrskám tleskalo celé Brno, tak jsme byli výborní. První koledu Nesem vám noviny už naši zpěváci zpívali sami a bez pomoci a povedla se na jedničku. Potlesk zazněl také, jen už jsme si tleskali sami, hold závěr patří mistrům. Koledy nás zahřály u srdce, svařák a čaj na těle a kdo do této doby nebyl vánočně naladěn, tak už zaručeně je. Za organizátory mohu hrdě říci dobrá věc se podařila. Moc děkuji všem zúčastněným za neutuchající dobrou náladu, paní Hašové za výborné rumové kuličky a Ženám v akci Zámrsky za uspořádání a veškerou organizaci s koledami související . Bylo to opravdu skvělé a všichni jsme si odnesli kousek té nálady a radosti sebou domů. Děkuji a příště zas.

 

Zdeňka HašováKoncert-dámské trio

Datum konání: 16. 11. 2015Lampionový průvod s pohádkou

Datum konání: 27. 10. 2015Novější 1 3

IMG_20200117_191509.jpg

Jedna z příprav pyžamového bálu

Zajíčci na tahu11. Ženy foto.jpg

 

 

Video z koncertu Dámského tria

Largo z 9.symfonie A. Dvořáka
small004[3].jpg