Aktuality


Článek v Hranickém deníku "Česko zpívá koledy v Zámrskách"

Česko zpívá koledy v Zámrskách

                Rok uběhl jako voda a koledy naší obcí zazněly po druhé. Sešli jsme se opět u vánočního stromu a tetokrát v hojném počtu. Od loňska nás přibylo, což je hrozně dobře a věřím, že to tak půjde dál a dál. Tentokrát si akci vzaly pod křídla Ženy v akci, za pomoci mužů se přemístily lavičky a stoly, aparatura, osvětlení, všechno šlo jak na drátkách, než jsme zhasli všechno pouliční osvětlení i strom. Tma byla sice velmi romantická a úsměvná,ale nepraktická, i když takové koledy při svíčkách by asi byly nádherné, jen by nebyly vidět slova a noty. Vše se v dobré obrátilo včas a už se blížila 18:00 hodina. S tmou přišel i maličký skluz v čase, zabraní do organizačních záležitostí jsme málem propásli start, tak bez úvodu, bez zbytečných řečí se za zvuku zvonů naší kaple začalo zpívat. Na klávesy nás doprovodila naše spolužena v akci Lenka Kubešová a zpívalo se o sto šest. Uprostřed koled jsme udělali maličkou pauzu s přivítáním, které se nestihlo na začátku a koledy plynuly dál. Nechyběl ani malý přídavek a nakonec si někteří zazpívali jen tak od srdce a bez hudby. Všude bylo veselo, voněl svařák a byť trošku zmrzlí jsme se spokojeně rozcházeli domů.

No, co na závěr,možná menší hodnocení. Zpívání se povedlo, i když samozřejmě rezervy stále jsou. Každopádně nás přišlo více, živá hudba byla taky velkým bonusem a zazpívali jsme si srdečně a snad i rádi. Nezbývá, než se těšit na příští rok a zase něco vylepšit, či přidat. Děkuji všem za účast i trpělivost, za dobrou náladu a chuť si zazpívat. Děkuji všem organizátorům, Lence za hudbu, paní Hašové za dobroty a příští rok se budeme těšit znovu.

 

                                                                                                              Zdeňka Hašová  Článek v Hranickém deníku "Dílničky"

Předvánoční dílničky v Zámrskách

Rozsvítili jsme vánoční strom, ale tím to u nás zdaleka nekončí, naopak teprve začíná. Ženy v akci si připravily dílničky nebo chcete-li předvánoční tvoření. Po loňském úspěchu se tedy daly hlavy dohromady a v neděli 7.12. 2014 v 15:00 hod. se začal plnit kulturní dům. Nebylo nás tolik jako minule, ale zdá se, že to nikomu nevadilo. Všechny členky spolku přinesly ukázat své domácí tvoření, a tak se sešly různé varianty adventních věnců, svícnů, dekorací, rozmanité ozdobné prvky do domácností, naaranžované mísy či květináče, stromečky, věnce aj. Každý se mohl inspirovat a poradit se jak výrobek vznikl. Tyto dílničky jsme si vedly samy bez lektorů jako to bylo v minulém roce a myslím si, že lépe. Připraveno bylo několik variant výrobků např. zápichy ve tvaru stromečků, které se lepily kávovými zrny či kuskusem, andělíčky z těstovin, baňky z flitrů, sněhové vločky ze silikonu, věnečky či svícny z odličovacích tamponů, pletli jsme hvězdičky z ruliček papíru aj. Opět se projevila kreativita účastníků a vznikaly opravdu originály až jsme se kolikrát divily, kde se to v těch lidech a dětech bere. Při práci vyhládne, proto nechyběly napečné řezy a kává, a tak čas plynul, nálada výborná, veselá, najednou byl večer. Jsme rády, že se dílničky vydařily i tentokrát, že jsme na chvíli zapomněli na ten předvánoční shon a vytvořily spousty krásných věci, které nám zkrášlí naše domovy. Moc děkuji spoluženám v akci za organizaci dílen a všem zúčastněným za jejich krativitu a nadšení.

 

                                                                                                              Zdeňka HašováČlánek v Hranickém deníku "Rozsvěcení vánočního stromu"

V Zámrskách už svítí vánoční strom

Poslení den měsíce listopadu připadl na první adventní neděli a to v Zámrskách znamená rozsvícení vánočního stromu. Letos jsme se tedy opět sešli u našeho smrku, který nám pro tyto účely vždy zapůjčí Ledvinovi, a nasáli předvánoční atmosféru. Účast byla hojná, rok od roku je větší a větší, což pořadatele moc těší. Strom jsme rozsvěcovali už po čtvrté a je výborné, že se z toho utvořila tradice.Se svařákem v ruce se debatovalo,děti pobíhaly všude možně, potkali jsme i sousedy, které tak často nevidíme, prostě přátelské, veselé a příjemné setkání Zámršťáků. Jak bývá zvykem i tentokrát proběhla dětská soutěž s vánoční tématikou, naše šikovné děti vyráběly baňky. Vybrat tu nejhezčí to byl oříšek, všechny byly nádherné, netradiční a všichni si na nich dali záležet. Ale kdo nevyhrál nemusel smutnit, všechny děti dostaly adventní kalendáře plné čokolády, aby jim to čekání na Štědrý den utíkalo rychleji. Součástí programu je vždy nějaké vystoupení dětí, zase se zpívalo a přednášelo, no a pak konečně došla řada na vánoční strom. Všichni jsme si odpočítali tři, dva, jedna, teď a nad obcí zazářil symbol Vánoc. Smrk je krásný jako vždycky, ale docela rychle roste, tak nevím, nevím jestli nebude nutné příští rok přidat světýlek, no uvídíme, třeba to bude jedno z novoročních předsevzetí. Nechme se překvapit. A tak nad Zámrskami svítí růžovou a žlutou barvou vánoční strom a my co jsme se spokojeně rozcházeli, snad správně naladěni, do svých domovů, se z něj budeme těšit až do Třech králů. Děkuji obecnímu úřadu, za organizaci a starost o tuto tradici a hlavně majitelům za zapůjčení stromu, a také všem účastníkům za tu náladu co společně vytvořili.

 

                                                                                                                             Zdeňka HašováČlánek v Hranickém deníku z koncertu Dámského tria

Podzimní pohlazení duše hudbou

 

                Pod tímto poetickým názvem se dne 16.11.2014  v 19:30hod uskutečnil v kulturním domě v Zámrskách koncert vážné i nevážné hudby. Akci zorganizovaly Ženy v akci Zámrsky a náš kamarád a milovník hudby Radovan Schmucker. Na duši pohladily tóny příčné flétny, houslí a violoncella pod názvem Dámské trio ze ZUŠ Hranice. Hudba nás provedla staletími až do dnešní doby, nechyběly barokní skladby, klasicistní kusy a mráz po zádech běhal při nesmrtelném Largu Antonína Dvořáka. Elvis Presley zahřál u srdce všechny romantiky písní Can´t help Falling In Love,  nechyběl úžasný Jaroslav Ježek a jeho  Život je jen náhoda a to už si do rytmu  podupávali či poklepávali skoro všichni. Přicházející Vánoce připomněly Rolničky v trošku netradiční podobě regtime a hodinové vystoupení bylo u konce, uteklo to až moc rychle, přesto krásně. Účast nebyla sice velká, ale nám to stačilo a jsme rádi, že u nás v Zámrskách proběhlo zase něco jiného, že dokážeme ocenit i vážnou hudbu a umění opravdových muzikantů, ne těch vyumělkovaných. Moc děkuji Dámskému triu za společně prožité krásné chvíle a nezbývá než dotat: ,, Mise splněna." pohlazeni na duši jsme odcházeli všichni bez vyjímky. Věřím,že jsme tímto koncertem založili novu tradici a na podzim se zase sejdeme za zvuku smyčců a flétny.

 

                                                                                                                             Zdeňka HašováČlánek v Hranickém deníku z besedy se spisovatelkou Jaroslavou Černou

Paní Jaroslava Černá v Zámrskách

               

                Zkrátil se nám den, večery jsou dlouhé, a proto se Ženy v akci Zámrsky rozhodly uspořádat něco pro dospělé,a taky samy pro sebe. Dovolily jsme si pozvat mezi nás známou spisovatelku paní Jaroslavu Černou. Pozvání přijala již někdy na jaře,tak jsme se s vervou všechny ženy pustily do čtení poutavých románů z pera této autorky. Hltaly jsme životní i dějinné osudy postav z české historie a o to bližší nám byly, protože se jednalo o ženy, manželky a matky. Spousta z nás se seznámila s esoterickým žánrem, který byť možná někdy každá četla,ale netušila oč jde. Jsou to romány ze života s nádechem tajemna, přesto reálné, uvěřitelné.

Nadešel den D, napekly jsme zákusky a 15.11.2014 v 15:00hod to vypuklo. V zasedací místnosti obecního úřadu se nás sešlo tak akorát, zavoněla káva a s paní Černou vstoupila vlna pozitivní energie. Přinesla sebou své romány, podepsala je pro naši knihovnu, a také představila svou první pohádkovou knížku jménem Klárka v zahradě splněných přání. Musím říct, že o ni byl veliký zájem, rozprodala se velice rychle, takže se našim dětem pod stromečkem dostane do rukou velice krásná knížka plná poučných příběhů a stejně úžasných ilustrací. Místnost ztichla při jedné z pohádek, kterou nám paní autorka přečetla a myslím, že se bude moc líbit i nám dospělým.

Zvědavost nám není cizí, proto jsme vyzvídaly jak takový román vzniká, kde se bere inspirace, co to obnáší a pak volně přešla debata k esoterice, regresím, andělům,  znamením či reiki, I-t´ing a jiným zajímavým věcem. Každá z nás si přišla na své, bylo to velmi poučné. Moc si vážíme toho, že mezi nás paní Černá přišla a těší nás, že má na naši obec z minulosti krásné vzpomínky a věříme, že k nám ještě nekdy zavítá. Prožili jsme velmi příjemné odpoledne, které se protáhlo až k večeru v nenucené, přátelské atmosféře a odcházely odpočaté, spokojené a veselé. Děkujeme všem účastníkům za přízeň a paní Černé za ochotu, za její přítomnost, za nadšení se kterým nám vyprávěla a odpovídala, za naznačení možné cesty k řešení problémů jak zdravotních, tak osobních. Moc děkujeme a těšíme se někdy zase na shledanou.Nové knížky Jaroslavy Černé

Vážení přátelé, příznivci literatury,
oznamuji Vám, že tento týden se shodou náhod objevily na pultech knihkupectví mé dvě nové knihy. Historický román "Zakázaná láska," je skutečným milostným příběhem královského syna Ferdinanda Habsburského a Filipiny Welserové. Tato dvojice vstoupila do historie svou láskou navzdory otci císaři, církvi i šlechtě a navždy ji připomíná letohrádek "Hvězda." V této době také vznikl známý a dosud nerozluštěný "Voynichův rukopis.
Další kniha s názvem "Klárka v zahradě splněných přání" je souborem pohádkových příběhů pro děti, rodiče i dědečky, doplněná krásnými ilustracemi. Věřím, že každý si v ní najde "to své." A všem Vám přeji, pokud se Vám dostane do rukou, ať se u Vás objeví skřítek s oranžovou čepičkou a navždycky u Vás zůstane i se svým vzácným darem.
Přeji krásné pohodové dny
Jaroslava Černá
 


Zámrské hody - Hranický denník

Zámrské hody

                Ve dnech 27. - 28.září 2014 to v Zámrskách po kratší odmlce opět ožilo. Již dvanáct let k naší obci neodmyslitelně patří kaple sv. Václava vysvěcená 28. září 2002, a tak na tento den připadají Zámrské hody.

V letošním roce spojily síly obecní spolky a samotná obec, a za podpory MAS HRANICE uspořádaly pro tyto dny bohatý program. Práce to byla mravenčí a zdlouhavá, ale vcelku úspěšná.

V sobotu 27.září nás sice trápilo z prvu počasí, chladno, mlha i drobný déšť, ale vše se odpoledne v dobré obrátilo a sluníčko přece jen vysvitlo a přilákalo naše občany do kulturního domu, kde se celý dvou denní program odehrával. Ve 14:00 hod. se pro širokou věřejnost otevřela dlouho a pečlivě připravovaná výstava historických i současných fotografií ze života Zámrsk pod názvem Zámrsky v proudu času. Každý si zde našel to své, příbuzné, známé, často i sebe sama, hojně se tu vzpomínalo a z lidí byla cítit taková příjemná nostalgie, někteří návštěvníci nám  i doplnili chybějící popisky či opravili chybky. Téměř každý rád zalistoval obecní, hasičskou i kulturní kronikou. Atmosféru výstavy dokreslily myslivecké trofeje a fotografie našich dětí, které posílaly do soutěže Zámrsky, jak je vidím já. O vítězi rozhodovala široká veřejnost svými hlasy. Celé odpoledne až to pozdních večerních hodin program doprovázela směsice hudby kapely Nejistota z Hustopeč nad Bečvou, která potěšila nejednoho posluchače. Děti, a že jich tu nebylo málo,se doslova vyřádily na skákacím hradě se skluzavkou v podobě hasičského auta, a když je to hopsání unavilo zasedly do dětského koutku, kde na ně čekalo malování, perličkování, hračky i hry. Pan Miroslav Pavlů, zabývající se erbovnictvím a historií nás na chvíli posadil s poutavým vyprávěním o historii Zámrsky, o tom jak vznikal náš obecní znak i prapor, zodpověděl zvídavé otázky posluchačů a mně osobně zahřálo u srdce, že naše vesnice, byť maličká, má přesto velkou tradici a dlouhou historii, kterou ještě nikdo bohužel nesepsal. Snad se dočkáme, někdy...No a bez občerstvení to v Zámrskách prostě nejde. Tentokráte to v našem kiosku, pod velením hasičů, zavonělo zabijačkovými specialitami. Nechyběla tlačenka, jitrnice, škvarky v sádle,no samé dobroty. Myslivci připravili výborný srnčí guláš, který přišel k duhu snad každému a naše Ženy v akci zase myslely na milovníky sladkostí, zákusky ke kávičce, tyramisu a nechybělo ani svařené víno pro zahřání. Prostě co hrdlo ráčí. Den se protáhl do pozdních nočních hodin, ale nás čekalo vyvrcholení hodů, neděle.

Nedělní ráno plné sluníčka, to už byl lepší začátek. Sešli jsme se u Hasičské zbrojince, kde nám čekání na slavnostní průvod zpestřila hudbou dechová kapela z Kelče. Otec Jan, náš pan farář bohužel, po úrazu do průvodu nemohl přijít, a tak jsme se mu vydali vstříc za zvuku pochodu jen s obecním praporem a hasiči ve slušivých uniformách. Slavnostní mši svatou doprovodila svým zpěvem kelečská schólla a výborné koláčky a věnečky podávané před kaplí na závěr. Průvod se seřadil a vydal se s hudbou do kulturního domu,kde měly hody vyvrcholit. Po výborném řízku s bramborovým salátem nám odpoledne vyhrávala Kelečská kapela známé lidové písně, a tak nám to odpoledne příjemně a vesele přešlo k večeru a závěru akce. Plní dojmů i zážitků jsme se tedy ubírali unavení k domovům. Tak snad zase příště.

Chtěla bych touto cestou poděkovat všem oraganizátorům hodů. Spolku dobrovolných hasičů Zámrsky, bez kterých by to nešlo, Mysliveckému sdružení Doubek, za pomoc a ochotu i výborný guláš. Ženám v akci za píli a pracovní nasazení, panu Radovanu Schmuckerovi, za všechny fotografie a práce kolem, obecnímu úřadu a zastupitelstvu za zastřešení akce a hlavně za podporu MAS HRANICKO jehož infokoutek nás provázel po oba dny. Díky občanům za zapůjčení fotografií, ženám za napečení koláčků. Prostě všem co se podíleli i zúčastnili díky díky díky. Moc si toho vážíme.

 

                                                                                                                             Zdeňka Hašová
IMG_20200117_191509.jpg

Jedna z příprav pyžamového bálu

Zajíčci na tahu11. Ženy foto.jpg

 

 

Video z koncertu Dámského tria

Largo z 9.symfonie A. Dvořáka
small004[3].jpg